اندازه استاندارد و طبیعی آلت تناسلی مردان

مردان همیشه اهمیت بسیاری برای اندازه آلتشان قائل بوده‌اند. اندازه آلت مردان که در بسیاری از فرهنگ‌ها با مردانگی مرتبط دانسته می‌شود، در طول تاریخ به نمادی از خصوصیاتی مانند مردی، باروری، قدرت، توانایی و شجاعت تبدیل شده است.

با توجه به اینکه مسئله اندازه آلت می‌تواند یکی از آرزوها و در عین حال کابوس‌های آقایان را رقم بزند، کلینیک فوق تخصصی دکتر منشادی برای آقایان جوان و دارای فعالیت جنسی، خدمات اندازه‌گیری آلت تناسلی را ارائه می‌دهد. از آنجا که اندازه‌ی آلت تناسلی، یک دغدغه‌ی بزرگ برای بسیاری از پسران و مردانی که سن بلوغ را گذرانده‌اند، محسوب می‌شود، کلینیک فوق تخصصی دکتر منشادی در این زمینه به ارائه‌ی خدمات درمانی پرداخته است. در این کلینیک، پس از بررسی دقیق وضعیت بیمار و انجام مشاوره با او، در صورت نیاز، درمان‌های هورمونی برای رفع مشکل اندازه آلت تناسلی در مردان ارائه می‌شود.

31

آیا هورمون‌ها در تعیین اندازه آلت مردان نقش دارند؟


اندازه آلت تناسلی آقایان تا حد زیادی به تولید، آزاد شدن و سطح برخی از هورمون‌های جنسی مردانه در جریان خود بستگی دارد. این هورمون‌ها عبارتند از:

  • تستوسترون
  • DHT

تستوسترون

تستوسترون هورمونی است که در مراحل جنینی و اولیه رشد باعث رشد و توسعه آلت مردانه و کیسه بیضه‌ها می‌شود. با بالا رفتن سن مردان، سطح تستوسترون بدن آن‌ها کاهش می‌یابد، که این اغلب منجر به ریزش مو، کوچک شدن عضلات، افزایش چربی بدن و کاهش عملکرد و قوای جنسی و آلت کوچک می‌شود. به همین دلایل، بسیاری از مردان به دنبال راه‌های بی‌خطری برای افزایش سطح تستوسترون بدنشان هستند.

DHT

DHT هورمون مسئول رشد آلت جنسی مردانه در طول دوره بلوغ است. این هورمون مهمترین هورمون آندروژنیک (نرینه ساز) محسوب می‌شود زیرا مسئول شکل دادن به خصوصیات جنسی اولیه مردانه در دوره جنینی است. این هورمون مسئول توسعه اکثر خصوصیات جنسی ثانویه در مردان در دوره بلوغ نیز بوده و در ادامه زندگی مردان نیز همچنان نقش مهمی در عملکرد جنسی آن‌ها دارد.

آلت تناسلی از زمان تولد تا دوره بلوغ با سرعت نسبتاً کمی رشد می‌کنند. در دوره بلوغ، سطح تولید تستوسترون افزایش می‌یابد. مقداری از این تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (یا DHT) تبدیل می‌شود. DHT از طریق شکستن یک باند دوگانه در تستوسترون تولید می‌شود. آنزیمی به نام 5 آلفا ردوکتاز پیوند دوگانه موجود در کربن پنجم تستوسترون را می‌شکند. افزایش مقدار DHT باعث ضخیم‌تر و تیره‌تر شدن موهای صورت و زهار، افزایش حجم عضلات، ضخیم‌تر شدن پوست، محکم‌تر شدن استخوان‌ها و افزایش تولید مایع منی شده و همچنین به حفظ عملکرد طبیعی غده پروستات کمک می‌کند.

DHT مسئول رشد آلت مردانه نیز هست. مقدار DHT تولید شده توسط بدن و حساسیت گیرنده‌های هورمون نسبت به DHT دو عامل اصلی تعیین کننده اندازه آلت هستند. هر چه بدن بتواند زودتر تستوسترون را به DHT تبدیل کرده و یا گیرنده‌های هورمون بدن نسبت به DHT حساس‌تر باشند، آلت جنسی مردان بزرگتر می‌شود. بنابراین، در خیلی موارد می‌توان با استفاده از DHT جایگزین به بزرگسالانی که از اندازه آلتشان راضی نیستند کمک کرد.

سایر عوامل تعیین کننده اندازه آلت تناسلی مردان


وراثت

اندازه آلت تناسلی مردان نیز مانند سایر خصوصیات وراثتی تا حدود زیادی تابع ژنتیک است.

رژیم غذایی

برای دریافت مقادیر مناسبی از مواد طبیعی گشاد کننده رگ که به ریلکس شدن عضلات و گشاد شدن سرخرگ‌ها کمک می‌کنند، می‌بایست غذاهای سرشار از پتاسیم مانند کلم بروکلی، گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی شیرین، هویج، چغندر، کرفس و سیر در رژیم غذایی آقایان گنجانده شود. همچنین، استفاده از رژیم‌های غذایی سرشار از فیبر، سلنیوم و خوراکی‌های غنی از ویتامین E مانند بادام زمینی، انبه، کنسرو خرچنگ آبی و آووکادو، ساردین و زرده تخم‌مرغ نیز برای جلوگیری از اکسیداسیون که باعث وارد آمدن استرس اکسایشی به بدن می‌شود به شدت توصیه شده است. به علاوه این غذاها به تعادل سیستم هورمونی بدن و متعاقباً به افزایش اندازه آلت مردانه کمک می‌کنند.

استعمال دخانیات

تأثیر منفی استعمال دخانیات بر آلت تناسلی آقایان دقیقاً شبیه به تأثیر آن بر قلب است. استعمال دخانیات مجرای عروق خونی را تخریب کرده، عروق را مسدود می‌کند و بر الاستین که مسئول قابلیت نعوظ در آقایان است تأثیری منفی دارد.

میانگین اندازه آلت تناسلی مردان


برای نوجوانان هیچگونه میانگین مشخصی تعیین نشده است زیر نرخ رشد افراد متفاوت است.

مطابق تحقیقی که در سال 2015 با حضور بیش از 15000 مرد انجام شد، میانگین ابعاد آلت تناسلی یک فرد بالغ عبارتند از:

  • طول: 12/13 سانتی‌متر (16/5 اینچ) در حالت نعوظ
  • محیط: 66/11 سانتی‌متر (59/4 اینچ) در حالت نعوظ

زاویه نعوظ آلت تناسلی در افراد مختلف متفاوت است، به طوری که برخی آلت‌ها در حالت نعوظ کاملاً رو به بالا و برخی کاملاً رو به پایین قرار می‌گیرند. برخی کمی به چپ یا به راست خم شده‌اند. بنابراین نمی‌توان هیچ شکل مشخصی را شکل صحیح آلت تناسلی دانست. اگر خمیدگی آلت به قدری است که شخص را در هنگام آمیزش دچار درد یا مشکل می‌کند می‌بایست به پزشک مراجعه شود. گاهی اوقات چنین مشکلاتی می‌توانند علائم بیماری پیرونی باشند.

هر آلت تناسلی ویژگی‌های منحصر به خود را داشته و پسران در سنین و با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کنند. در طول بلوغ، که معمولاً بین سنین 11 تا 18 سالگی رخ می‌دهد، رشد و توسعه آلت و بیضه‌ها سریعتر می‌شود، البته رشد آلت تا سن 21 سالگی متوقف نمی‌شود.

شایع‌ترین علل میکروپنیس (کوچک ماندن آلت تناسلی مردان)


برای اینکه آلت تناسلی بتواند رشد کند می‌بایست مغز و گنادها (بیضه‌ها) و هورمون‌ها  ارتباط بدون نقصی داشته باشند. اگر در این محور ناهماهنگی وجود داشته باشد، رشد آلت تناسلی دچار مشکل می‌شود. این مشکل در موارد کمی به دلایل ناشناخته رخ می‌دهد. هنگامی که گیرنده‌ها تستوسترون معیوب باشند، میکروپنیس رخ می‌دهد.

درمان


درمان میکروپنیس (کوچک ماندن آلت تناسلی مردان)

در مواردی که شواهد حاکی از وجود میکروپنیس (کوچک ماندن آلت تناسلی مردان) ناشی از نقص در محور مغز- گناد باشد می‌توان، در دوران نوزادی یا بلوغ (بسته به زمان تشخیص)، از درمان جایگزینی تستوسترون استفاده کرد. روش بزرگ کردن آلت را می‌توان از طریق تزریق انجام داد. گزینه جراحی نیز شامل افزایش محیط، لیپوساکشن ناحیه شکم و لگن، فلپ‌های پوستی، قطع رباط معلق می‌شود. معمولاً مردانی که طول آلتشان در حالت نعوظ کمتر از 5/7 سانتی‌متر است، کاندیدای عمل افزایش طول آلت هستند.

مشاوره

مشاوره مهمترین بخش درمان مردانی است که گمان می‌کنند دچار میکروپنیس هستند. زیرا مهم است که در مورد میانگین طبیعی اندازه آلت مردان برای شخص توضیح داده شده و هرگونه سوء‌تفاهمی در این زمینه رفع شود. گاهی اوقات چربی ناحیه زهار بالای آلت باعث کوچکتر دیده شدن آلت می‌شود. تنها، طول آلت در حالت نعوظ اهمیت عملکردی دارد. باید آقایان را متوجه ساخت که کلیتوریس و قسمت بیرونی واژن بیشترین حساسیت را دارند. بنابراین ممکن است عمق واژن و متعاقباً طول مهم نباشند. همچنین، گاهی اوقات به آقایان توصیه می‌شود که جلوی آینه بایستند و اندازه واقعی آلتشان را از زاویه بیرونی ببینند.

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره