عمل جراحی افزایش قد: خطرات و عوارض

عمل کشیدن اعضای بدن روشی برای اضافه کردن چند سانتی‌متر به قد شما می‌باشد. اگرچه این عمل جراحی دردناک، خطرناک و بسیار پُرهزینه است و بیشتر برای افرادی که کوتاه قد هستند و کودکانی که یک پایشان بلندتر از دیگری است، استفاده می‌شود، اما تعداد فزاینده‌ای از مردانی که قدشان زیر حد متوسط است صرفاً به دلایل زیبایی به دنبال این عمل هستند. در این مقاله، خطرات و عوارض این عمل بسیار مشکل و دردناک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عمل کشیدن اعضای بدن، یکی از روشهای افزایش قد است. در این عمل، پزشک استخوان ساق پای بیمار را می‌شکند و یک میله تلسکوپی در آن جایگذاری می‌کند. با گذشت زمان، میله بسیار آرام و به تدریج استخوان را می‌کشد؛ تقریباً 1 میلی‌متر در روز. همان‌طور که استخوان پا کشیده می‌شود؛ استخوان جدید، عصب‌های جدید، عروق جدید و پوست جدیدی رشد می‌کند و شکاف ایجاد شده را پُر می‌کند. کل فرایند حدود 3 ماه طول می‌کشد و چند ماه نیز برای انجام درمان‌های فیزیکی نیاز است.

عوارض عمل جراحی افزایش قد


مانند بسیاری از عمل‌های جراحی، عمل جراحی افزایش قد و ترمیم نیز می‌تواند همراه با طیفی از عوارض احتمالی باشد. این عوارض شامل موارد زیر است:

  • عفونت
  • ترمیم سریع یا آهسته استخوان
  • خشکی و سفتی عضلات و مفاصل
  • آسیب دیدن فیکساتور (تثبیت‌کننده)
  • باقی ماندن جای زخم
  • خم شدن یا شکستن استخوان‌ها
  • آسیب دیدن عصب‌ها و عروق خونی
  • لخته شدن خون
  • متورم شدن
  • عوارض مربوط به بیهوشی و یا آلرژی داشتن به داروها

عفونت

عفونت می‌تواند در محل‌های میله و سیم، در محل‌های برش (جایی که جراح پوست را باز می‌کند) و یا در استخوان رخ دهد.

عفونت در محل میله و سیم بسیار رایج است و به عنوان عوارض جزئی در نظر گرفته می‌شود. عفونت در محل‌های برش و در استخوان جدی‌تر و بسیار نادر است.

ترمیم سریع یا با تأخیر استخوان

عمل افزایش قد و اصلاح نقص به استخوان جدیدی نیاز دارد که باید تشکیل شود و ترمیم یابد. گاهی اوقات استخوان می‌تواند خیلی سریع یا خیلی آهسته تشکیل شود.

ترمیم خیلی سریع

برخی افراد نسبت به دیگران در ترمیم استخوان بهتر هستند.اگر در زمان اصلاح استخوان، ترمیم استخوان بسیار سریع باشد، استخوان شروع به گیر کردن می‌کند. این مشکل افزایش طول قد یا اصلاح نقص را دشوار می‌کند.

ترمیم خیلی آهسته

گاهی اوقات استخوان با سرعت کافی ترمیم نمی‌شود. اگر اشعه ایکس نشان دهد که استخوان به خوبی ترمیم نمی‌شود، ممکن است نیاز شود روند اصلاح به تأخیر انداخته شود که این کار با کاهش مقدار تنظیمات فیکساتور (تثبیت‌کننده) به صورت روزانه انجام می‌شود. به احتمال زیاد این کار به معنی پوشیدن یک قاب برای مدتی بیش از زمان برنامه‌ریزی شده است.

به وضعیتی که استخوان نتواند ترمیم شود جوش نخوردن می‌‎گویند. اگر به نظر برسد که این اتفاق در حال رخ دادن است، ممکن است جراح تصمیم بگیرد که عمل را متوقف یا معکوس کند یا برای کمک به ترمیم استخوان، عمل جراحی بیشتری انجام دهد.

سفتی عضلات و انقباض مفاصل

وقتی یک عضو بدن در حال کشیده شدن است، استخوان و عضلات متصل به آن نیز طویل‌تر می‌شوند. عضلاتی که در حال کشیده شدن هستند به سرعت سفت، محکم و دردناک می‌شوند. این فرایند می‌تواند منجر به دشواری حرکت مفصل شود.

اگر عضله یا مفصلی بیش از حد سفت شد، جراح عمل را به تأخیر می‌اندازد یا متوقف می‌کند تا به مفصل اجازه دهد حرکت خود را دوباره بدست بیاورد. در موارد نادر ممکن است بیمار به عمل جراحی نیاز داشته باشد تا مفصل او دوباره حرکت کند.

حرکت مفصل برای موفق بودن عمل جراحی افزایش قد و ترمیم، لازم و ضروری است. برای جلوگیری از هرگونه سفتی، بیمار باید برنامه درمان فیزیکی را دنبال کند.

آسیب دیدن فیکساتور (تثبیت‌کننده)

فیکساتور شامل قاب و تعدادی میله، پیچ و سیم‌هایی است که آن را در محل معین نگه می‌دارند. گاهی اوقات ممکن است بخش‌هایی از فیکساتور خم یا شکسته شوند.

باقی ماندن جای زخم

جای زخم‌هایی ناشی از عمل جراحی در محل برش و در محل میله و سیم ایجاد می‌شود. معمولاً اکثر جای زخم‌ها در طول زمان محو می‌شوند و هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کنند. با این حال گاهی اوقات ممکن است یک جای زخمی چروک شده و فرورفته به نظر برسد.

خم شدن یا شکستن استخوان‌ها

استخوان تازه تشکیل‌شده می‌تواند در هنگامی که فیکساتور روی آن است یا وقتی که فیکساتور دارد برداشته می‌شود، خم شود. اگر در هنگامی که فیکساتور برداشته می‌شود استخوان خم یا شکسته شود، ممکن است بیمار به یک عمل جراحی دیگر نیاز پیدا کند که در آن باید یک فیکساتور جدید جایگذاری شود.

آسیب دیدن عصب‌ها و عروق خونی

جراح از میله و سیم استفاده می‌کند تا فیکساتور را طوری به استخوان متصل کند که عصب‌ها و عروق خونی آسیب نبینند. اما همیشه در طول عمل جراحی خطر آسیب رسیدن به عصب‌ها و عروق خونی وجود دارد.

آسیب دیدن یا درد داشتن عصب‌ها

اگر یک عصب صدمه دید، ممکن است بیمار برخی از احساسات و حرکات خود را به طور موقت یا دائمی از دست بدهد. بهبودی این عارضه تدریجی است و ممکن است برای کمک به بهبودی به عمل‌های جراحی بیشتری نیاز شود.

عصب‌ها وقتی کشیده می‌شوند بسیار حساس هستند و می‌توانند در طول عمل جراحی افزایش قد درد بگیرند یا عملکرد خود را از دست بدهند. با این حال تیم مراقبت از بیمار می‌تواند در جلسات بعد از درمان به راحتی این عارضه را شناسایی کند. معمولاً به تأخیر انداختن عمل، هرگونه مشکلات عصبی را بهبود می‌بخشد، اما بعضی وقت‌ها ممکن است نیاز به متوقف کردن عمل باشد. در این موارد ممکن است عصب گیرکرده باشد و برای آزاد شدن به عمل جراحی نیاز داشته باشد.

آسیب دیدن عروق خونی

عروق خونی آسیب‌دیده، بسته به شدت آسیب، می‌تواند باعث شود بیمار مقدار زیادی خون از یک اندام خود از دست بدهد.

لخته شدن خون در ساق پا

به لخته خون در رگ پا ترومبوز عمیق وریدی (DTV) می‌گویند. این لخته‌ها می‌توانند در اولین روزهای بعد از عمل ایجاد شوند. اگر لخته خون رها شود و به ریه‌ها برسد، می‌تواند باعث مشکلات جدی تنفسی شود.

سندرم درد پیچیده محلی (CRPS)

وقتی عصب‌ها بعد از عمل جراحی دچار بیش – واکنشی شوند، سندرم درد پیچیده محلی رخ می‌دهد. علائم شایع این بیماری شامل درد، تورم، سفتی و حساسیت به لمس است. معمولاً برای درمان از داروهای ضد درد و فیزیوتراپی استفاده می‌شود. CRPS می‌تواند منجر به از کار افتادگی دائمی شود.

سندرم کمپارتمان

این مورد نادر اما دردناک است و زمانی اتفاق می‌افتد که تورم عضو بدن، جریان خون به عضلات را متوقف کند. اگر سندرم کمپارتمان رخ داد، جراح یک عمل جراحی فوری انجام می‌دهد تا فشار روی عضلات را بردارد.

عوارض مربوط به بیهوشی و آلرژی داشتن به داروها

تمام عمل‌های جراحی با خطر ابتلا به عوارض ناشی از بیهوشی یا ناشی از آلرژی ناشناخته به داروها همراه است. قبل از عمل، تیم بیهوشی در مورد هرگونه خطرات و عوارض خاص با شما صحبت می‌کند.

سوالات رایج


عمل جراحی افزایش قد، چقدر به قد شما اضافه می‌کند؟

به طور کلی عمل جراحی می‌تواند 2 تا 3 اینچ (5 تا 8 سانتی‌متر) به قد بیمار اضافه کند.

آیا این عمل جراحی بی‌خطر است؟

نه لزوماً. مانند تمام عمل‌های جراحی، در این عمل نیز خطرات قابل‌توجهی وجود دارد. این خطرات برای عمل جراحی افزایش طول پا نسبتاً بالا و حدود 25 درصد است.

این روش درمانی باید واقعاً زیان‌آور باشد، درست است؟

کاملاً. حتی اگر این عمل به طور بی‌عیب و نقص انجام شود فوق‌العاده دردناک است و پزشکان داروی مسکن و ضدالتهاب تجویز نمی‌کنند زیرا ممکن است این داروها مانع رشد استخوان شوند.

فهرست مطالب

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره